Moja ABBA – spektakl

Starachowickie Centrum Kultury
zaprasza na spektakl Moja ABBA
16 marca 2014r. o godz.19.00 do nowootwartej sali widowiskowej.

Nagroda za oryginalny scenariusz słuchowiska radiowego na XII Festiwalu Dwa Teatry, Sopot 2012 | Grand Prix na Festiwalu Europejskich Projektów Teatralnych Les Eurotopiques, Tourcoing 2012

Scenariusz i reżyseria: TOMASZ MAN
Scenografia i kostiumy: ANETTA PIEKARSKA-MAN
Kierownictwo muzyczne i aranżacje piosenek: MAGDALENA ŚNIADECKA
Audiosfera: MAREK OTWINOWSKI (Karbido)
Występują: JUSTYNA ANTONIAK, HELENA SUJECKA, KONRAD IMIELA, MACIEJ MACIEJEWSKI

Tak to się zaczęło – mówi Tomasz Man, autor sztuki i reżyser spektaklu.

Jest 1978 rok. Jest blok. W bloku, w swoim pokoju, siedzi chłopak. Wchodzi mama. Ma płytę ABBY. Spod lady. Na okładce ABBA w Rolls Roysie. Chłopak pyta mamy, czy to raj.
Włącza adapter na balkonie. Kładzie delikatnie płytę, żeby nie zarysować! Śpiewa i tańczy razem z ABBĄ.
Sąsiadka, co miała za męża boksera, wychodzi na balkon. Sąsiad, geniusz matematyki, co zwariował, wychodzi na balkon. Dzieci z przedszkola patrzą. Ludzie wracają z fabryk do domów – patrzą. Milicjanci patrzą i grożą palcem.
Wieczorem chłopak – zamiast ze swoim szarym misiem – kładzie się spać z płytą ABBY.

W przaśnych, PRL-owskich realiach ABBA rzeczywiście była dla mieszkańców wschodniego bloku powiewem czegoś tak niezwykłego i nierealnego, że niemal nadprzyrodzonego. I pewnie są gdzieś w Polsce takie kobiety, jak bohaterka sztuki Tomasza Mana: pani w średnim wieku, zakochana w muzyce ABBY, wyśpiewuje jej piosenki całymi dniami, doprowadzając do szału męża, córkę, sąsiadów i znajomych. Kiedyś marzyła o tym, żeby pojechać na koncert, dziś chciałaby odwiedzić muzeum ABBY w Szwecji.

Co się pod tym szaleństwem kryje? Historia, rozpięta między latami PRL-u i teraźniejszością, maskuje ciepłym, lekko nostalgicznym humorem wydarzenia prawdziwie tragiczne. Opowiada o cenie, jaką przychodzi nam płacić za marzenia, o tym, że czasem trudno je rozpoznać, kiedy już się nam po latach ziszczą.

Z „Moją ABBĄ” – w wersji czytanej – aktorzy Capitolu pojechali w 2012 roku do Francji na Festiwal Europejskich Projektów Teatralnych Les Eurotopiques w Tourcoing. Była to trzecia edycja festiwalu , na który co roku przyjeżdża 10 grup teatralnych z Europy, by przedstawić – każda we własnym języku – wybrany przez organizatorów projekt teatralny. Prezentacja (w której udział wzięli Justyna Antoniak, Helena Sujecka, Konrad Imiela i Cezary Studniak) zdobyła główną nagrodę tego festiwalu oraz zaproszenie gotowego już spektaklu na kolejną edycję. „Moja ABBA”, jako spektakl Capitolu, w dniach 21-24 maja 2013 została pokazana na festiwalu.

Starachowickie Centrum Kultury
zaprasza na spektakl
MOJA ABBA
16 marca 2014r. o godz.19.00

Bilety w cenie: 35 zł. indywidualne, 30 zł – zbiorowe (powyżej 15 osób)
Rezerwacje w sekretariacie SCK tel. 41 274 65 25